Last moment dovolená a last moment zájezdy, dovolená u moře 2013, Itálie, Řecko, Turecko, Bulharsko, Kypr, Chorvatsko, Španělsko

Lastmoment.cz
Informace a objednávky
volejte zdarma 7 dní v týdnu od 9 do 20 hod.
800 400 484
Všechny zájezdy Individuální poptávka

Slevy na e-mail

Pro ničím nerušenou dovolenou vyzkoušejte
výhodné cestovní pojištění online.
Reklamy

Očkování na cesty do zahraničí


Všeobecně se dá říct, že jediné povinné očkování v současné době pro cesty do Asie, Afriky a Jižní Ameriky je očkování proti žluté zimnici. Před odjezdem do konkrétní země, se můžete informovat o doporučených typech očkování například na webových stránkách http://www.zdravinacestach.cz/ , a stránkách ministerstva zahraničí, kde se dozvíte aktuální varování a doporučení - http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/index.html. Český Státní zdravotní ústav doporučuje při cestách do těchto zemí očkování proti hepatitidám A a B. Mezi další doporučená očkování patří zejména břišní tyfus, tetanus, japonská B encefalitida, přenosná dětská obrna, záškrt, vzteklina, spalničky.


Asie

Kromě očkování proti žluté zimnici, je doporučeno i očkování proti hepatitidě A a B a břišnímu tyfu. Pro Indii je pak ještě na místě zvážit očkování proti choleře a malárii. Pokud se rozhodnete odjet do tropických oblastí Asie, nepodceňujte očkování proti žloutence typu A. Vysoký výskyt hepatitidy je především v jižní a jihozápadní Asii.


Afrika

Do Afriky se za cestovatelské minimum považuje očkování proti žluté zimnici a hepatitidě typu A. Žlutá zimnice se vyskytuje především v oblastech střední Afriky.

K dalším očkováním, která se dají zvážit patří cholera a břišní tyfus, které se vyskytují prakticky všude v Africe. Co se týče očkování proti malárii, je vhodné zejména v zemědělských oblastech Nilu, horní části Egypta a při plavbách po Nilu.

Při delších pobytech v Africké přírodě se doporučuje i očkování proti vzteklině.


Jižní Amerika

Pro Jižní Ameriku je doporučeno nechat se očkovat proti žluté zimnici, hepatitidě typu A a B, břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě.

Podle typu a délky pobytu lze ještě zvážit očkování proti malárii, která se vyskytuje především v zemědělských oblastech, zvláště pak v Amazónii a Bolívii a očkování proti vzteklině.

V turistických oblastech se nákazy typu malárie nevyskytují.


Austrálie

Pro cesty do Austrálie je doporučeno zvláště očkování proti žluté zimnici, pokud plánujete delší pobyt ve volné přírodě. Dále je na vás a typu a délce pobytu, jestli se necháte očkovat i proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu a případně záškrtu.

Očkování proti meningokokové meningitidě se pak doporučuje hlavně mladým lidem, kteří jedou do Austrálie na letní pobyty nebo brigády.

Pokud plánujete navštívit i odlehlé plantážové oblasti, je dobré nechat se očkovat proti japonské encefalitidě, kterou tu přenášejí komáři.

V běžných turistických oblastech nákazy nehrozí.


Evropa a Severní Amerika

Pro většinu států v severní Americe a Evropě není požadováno žádné očkování. Je potom na každém zvlášť, aby zvážil typ a místa pobytu a nechal se očkovat. Za zvážení určitě stojí minimálně očkování proti hepatitidě typu A i B. Riziko existuje hlavně v odlehlejších místech a při delším pobytu ve volné přírodě.Očkování


Očkování provádí všechny krajské a některé okresní hygienické stanice popřípadě i větší nemocnice. V případě, že se chcete nechat očkovat proti více typům nemocí, nezapomeňte kontaktovat očkovací středisko minimálně šest týdnů před odjezdem.

Základní očkování proti žloutence typu A i B se stává ze dvou až tří dávek z nichž druhá se aplikuje s časovým odstupem 6-12 měsíců. Cena se pohybuje kolem 1000 korun za jednu dávku.

Očkování proti žluté zimnici se provádí jednou dávkou minimálně 10 dní před vstupem do dané země a platíte pouze 50 Kč manipulační poplatek za vystavení potvrzení. Toto očkování je vyžadováno zejména v případech, kdy se do Asie dostanete ze zemí jako je Afrika nebo Jižní Amerika.

Za očkování proti břišnímu tyfu zaplatíte zhruba 500 Kč a provádí se podáním dvou dávek v odstupu asi 4 týdny.

Proti meningokokové meningitidě se očkuje jednorázovou injekcí alespoň 2 měsíce před odjezdem. Za dávku zaplatíte zhruba 250 Kč.

Antimalarika nemusí být vždy dostatečně silná, proto je nutné vědět předem do kterých oblastí se chceme vydat. Jedno balení stojí kolem 750 korun a začíná se užívat týden před vstupem do území s výskytem malárie.

Spolupracujeme/partneři
Další partneři >
Evropská Blue Style Neckermann Čedok
Parkuju u letiště MarcoPolo Kovotour Plus Alexandria