Last moment dovolená a last moment zájezdy, dovolená u moře 2013, Itálie, Řecko, Turecko, Bulharsko, Kypr, Chorvatsko, Španělsko

Lastmoment.cz
Informace a objednávky
volejte zdarma 7 dní v týdnu od 9 do 20 hod.
800 400 484
Všechny zájezdy Individuální poptávka

Slevy na e-mail

Pro ničím nerušenou dovolenou vyzkoušejte
výhodné cestovní pojištění online.
Reklamy

Cestovní doklady

Každý účastník zájezdu je povinný dodržovat pasové, celní, devizové, zdravotní, dopravní, bezpečnostní a další předpisy a zákony dané země, do které cestuje.

Cestovní pas nebo občanský průkaz v rámci EUMezi 22 zeměmi EU už byly zrušeny hraniční kontroly. Podařilo se to díky schengenské právní úpravě English, která je součástí právních předpisů EU. Tato pravidla odstraňují v rámci EU všechny vnitřní hraniční kontroly, na místo kterých zavádějí účinné kontroly na vnějších hranicích EU a společnou vízovou politiku. Země, které plně uplatňují Schengenskou dohodu, jsou Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko (nikoli však Irsko a Spojené království) a dále Island, Norsko a Švýcarsko (které nejsou členy EU). Švýcarsko jako nejnovější stát Schengenského prostoru otevřelo své pozemní hranice koncem roku 2008.

Kypr, který do EU vstoupil v roce 2004, a Bulharsko a Rumunsko, jež vstoupily v roce 2007, se dosud schengenského systému plně neúčastní. Při cestách do těchto zemí a do Irska a Spojeného království budete proto muset mít platný cestovní pas nebo občanský průkaz.
Platný cestovní pas nebo občanský průkaz potřebujete rovněž pro překročení vnějších hranic EU.

Na cestách v rámci EU je dobré mít s sebou cestovní pas nebo občanský průkaz, neboť můžete být vyzváni k prokázání totožnosti. Vyžaduje-li to ochrana veřejného pořádku či národní bezpečnosti, mohou být po určitou omezenou dobu prováděny kontroly na vnitřních hranicích.

Cestujete-li na občanský průkaz, nedoporučujeme cestu v případě, že vlastníte občanský průkaz s oddělenou vyznačenou částí (s odstřiženým rohem). Odstřižení rohu by mohlo být považováno za vyznačení neplatnosti občanského průkazu nebo jeho poškození.

Pro cestování s dětmi doporučujeme využívat cestovní pasy, spíše než občanské průkazy. Do občanského průkazu se zapisuje rodné číslo dítěte, které může být nesrozumitelné pro cizí státní orgány.
Cestovní pas a občanský průkaz musí být platný v době opuštění území jiné země.

V rámci zemí EU není třeba, aby platnost cestovního dokladu přesahovala o několik měsíců dobu pobytu v zahraničí.

Členské země Evropské unie: Francie, Německo, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Velká Británie, Irsko, Dánsko, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Švédsko, Finsko, Rakousko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Malta, Kypr, Rumunsko, Bulharsko, Česká republika


Dohody uzavřené s Islandem, Lichtenštejnskem, Norskem a Švýcarskem umožňují státním příslušníkům těchto zemí stejné zacházení, jaké platí pro občany EU, tj. cestování v rámci EU pouze s občanským průkazem nebo cestovním pasem

Zdroj: Evropská komise

Spolupracujeme/partneři
Další partneři >
Evropská Blue Style Neckermann Čedok
Parkuju u letiště MarcoPolo Kovotour Plus Alexandria